شناسه : 149798561
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خبر داد؛

27 بهمن زمان برگزاری جشن ملی و جهانی شدن زیلو


مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: جشن ملی و جهانی‌شدن زیلو در روز ۲۷ بهمن با حضور مردم و مسئولین استانی و کشوری در میبد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ "سید مصطفی فاطمی" از برگزاری جشن ملی و جهانی‌شدن زیلو در روز ۲۷ بهمن در میبد خبر داد و گفت: این هنر صنعت قدیمی پس از یک دهه رکود خوشبختانه با ایجاد مجتمع‌ های زیلوبافی و تنوع در بافت و نقش، در میبد رونقی دوباره یافته است.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم صنعت جهانی زیلو را که برندی به‌ دست‌آمده است، رونق دهیم باید بعد از برگزاری جشن زیلو با بیشتر کردن فعالیت‌ ها و همکاری ‌ها از این برند در جهت توسعه و رونق آن استفاده کنیم.

فاطمی با اشاره به اینکه بافت زیلو در استان یزد و خاصه در شهری، چون میبد از جایگاهی والا برخوردار است، گفت: این دست بافته ارزشمند از قدیمی‌ترین محصولات صنایع دستی استان به شمار می‌رود، به طوری که در میبد قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد و حتی عقیده بر این است که زیلو از ابداعات آن خطه بوده و گسترش بافت آن به وسیله استادکاران میبدی صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خاطر نشان کرد: شاخص‌هایی از قبیل زنده بودن این هنر، تعداد کارگاه‌ها، تعداد افراد شاغل، تنوع محصولات و میزان استفاده مردم از این هنر موجب شده تا این شهر به عنوان شهر ملی و اکنون نیز به عنوان شهرجهانی زیلو معرفی شود.

این مقام مسئول با اشاره به زنده بودن هنرصنعت زیلو در شهرستان میبد گفت: در شهرستان میبد ۳۰۰ دار زیلو برپا بوده و زمینه اشتغال بیش از ۵۵۰ نفر را فراهم کرده است.

فاطمی افزود: در حال حاضر زیلو در قالب فرش، مبل، تابلو، سجاده، روکش صندلی و غیره در طرح‌ ها ورنگ‌های مختلف در شهرستان میبد تولید می‌شود.
وی در پایان اظهار داشت: استقبال زیاد مردم و حتی گردشگران خارجی از این هنر صنعت، رونق زیادی به بازار‌های میبد داده است.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.