شناسه : 151251057
در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی؛

گفتگو با اعضای هیات علمی دانشگاه یزد درباره انقلاب اسلامی _ قسمت۱


در آستانه بیست و دوم بهمن ماه، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با چند تن از اعضای هیات علمی دانشگاه به گفتگو نشستیم و دیدگاه آنان را درباره این رویداد بزرگ تاریخی جویا شدیم. در این قسمت دکتر کاظم مندگاری عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دیدگاه های خود را در خصوص ابعاد، ریشه ها، دلایل و پیامدهای انقلاب اسلامی مطرح کرد.

انقلاب اسلامی؛ شرایط، ریشه ها و دلایل
دکتر کاظم مندگاری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد با اشاره به لزوم در نظر گرفتن زمینه ها و دلایل وقوع پدیده ها گفت: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی برای شناخت درست و اصولی این پدیده برجسته در نیمه دوم قرن بیستم نیازمند بررسی و شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آن زمان هستیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد ادامه داد: یکی از شرایط محیطی آستانه انقلاب فضای به شدت امنیتی در همه حوزه ها بود. وی با اشاره به ویژگی های ساختاری جامعه ایرانی گفت: از دیگر شرایطی که می توان در آستانه انقلاب اسلامی از آن یاد کرد ویژگی مذهبی بودن جامعه ایران بود. علیرغم تلاش های پهلوی ها برای دین زدایی جامعه ایران، بدنه جامعه ریشه مذهبی خود را حفظ کرد و به رغم همه تلاش های مثبت رژیم در نوسازی و توسعه این مسئله منشاء اصلی اعتراضات نسبت به رژیم بود.
دکتر مندگاری تصریح کرد: در اوایل اعتراضات نشانه ای از سقوط رژیم را در بر نداشت اما از آنجاییکه رژیم در برابر خواسته های جامعه بر مواضع خود پافشاری کرد و اعتراضات نیز شدیدتر شد سقوط نیز قابل تصورتر شد و وقتی شاهنشاه و رژیم متوجه این وضعیت شدند دیگر دیر شده بود.

پیروزی انقلاب اسلامی؛ آثار و پیامدها

دکتر مندگاری در ادامه با تقسیم بندی سه دوره زمانی پس از انقلاب اسلامی به دوران پیش از جنگ و نزاع های فکری و مسلحانه، دوران جنگ – انسجام و وحدت ملی و دوران پس از جنگ توقعات فزاینده به تبیین وقایع و حوادث پس از پیروزی انقلاب پرداخت.
وی گفت: در فاصله پس از پیروز انقلاب اسلامی شکاف هایی بین جریان های به اصطلاح روشنفکر و بدنه جامعه ایجاد شد اما رهبران مذهبی به دلیلی بافت مذهبی جامعه ایران و نفوذی که در جامعه داشتند توانستند با مردم بدون واسطه ارتباط داشته باشند و همین مسئله موجب شکست جریان هایی چون مارکسیزم، لیبرالیزم، اندیشه های التقاطی مانند مجاهدین خلق و ... شد. در دوران جنگ نیز دفاع از وطن و دین موجب اتحاد و انسجام ایرانیان شد و بسیاری از توطئه ها در این بستر خنثی شدند.
وی تحمیل جنگ هشت ساله علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی را خطا و اشتباه استراتژیک غرب در برابر ایران دانست.
وی در خصوص شرایط پس از جنگ و با توجه به انتظارات فزاینده گفت: در دوران پس از جنگ مردم ایران توقعات خود را افزایش دادند و با توجه به آرمان ها، اهداف و آرزوهایی که در آستانه وقوع انقلاب داشتند که برخی از آنها محقق نشده بود اعتراض هایی شکل گرفت.
دستاوردهای مقطعی و عدم پیوستگی برنامه های توسعه محور
دکتر مندگاری در ادامه سخنان خود با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی پس از انقلاب گفت: ما در بسیاری از زمینه ها موفق و خوب عمل کرده ایم اما شاید بزرگترن چالش، مقطعی بودن این برنامه ها بوده است. به گونه ای که در یک دوره خاص روی یک موضوع متمرکز می شدیم و خوب هم عمل می کردیم و علیرغم نتایج خوب می رفتیم سراغ موضوع دیگری و همین عدم پیوستگی منجر به بروز چالش هایی شده است.
وی ثبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را لازمه رسیدن به برنامه های توسعه محور طولانی مدت دانست.
ایران بین دو انقلاب: تقابل بین سنت و مدرنیته
دکتر مندگاری در بخش دیگری از سخنان خود با شاراه به تحولات اخیر ایران به ویژه دو انقلاب مشروطه و جمهوری اسلامی اظهار داشت: جامعه ایرانی در مدت 70 سال شاهد دو انقلاب و تجربه سه حکومت بود اما خیلی از چالش ها و مسائل همچنان باقی است. دیلیل این مسئله در اندیشه سیاسی حاکم بر ایران است که به دو طیف سنت گرا و مدرن تقسیم شده است.
وی ادامه داد: درحالیکه عده ای وابسته تعلقات سنتی خود مانند دین و مذهب و فرهنگ تاریخی خود هستند جریانی دیگر در کشور وجود دارد که خواستار توسعه و مدرنیزاسیون ایران است. این دو جریان در تاریخ معاصر ایران تقابل های متعددی داشته اند که اولین مورد آن در انقلاب مشروطه متجلی شد.
وی خاطر نشان کرد: در انقلاب مشروطه روشنفکران با وام گرفتن مفاهیمی از مدرنیته غربی نظم سیاسی را تا حدودی تغییر دادند و در اینجا شاهدغلبه جریان روشنفکری بر سنتی هستیم و در سال 1357 با جوانانی مواجهه هستیم که یک پا در سنت دارند و نگاهی به آینده. در حقیقت مشکل اصلی ایران افراط و تفریط در ارج نهادن به یکی از این دو جریان فکری است.
چالش سنت و مدرنیته و راه حل اساسی
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد با اشاره به ابتکار امام خمینی در برگزیدن نام جمهوری اسلامی برای نظام سیاسی پس از انقلاب ترکیب جمهوریت و اسلامیت را یک راه حل میانه برای حل این چالش اندیشه ای و فکری دانست.
وی توسعه متوازن و رشد همه جانبه یک جامعه را لازمه پیشرفت و توسعه دانست.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.