شناسه : 153771951

کنترل موریانه در زمستان خانه مسجد جامع کبیر یزد


عملیات اجرایی کنترل و پاکسازی موریانه های زمستان خانه مسجد جامع کبیر یزد زیر نظر گروه تحقیقات و کنترل عوامل بیولوژیک پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی یزد انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد،"علی اصغر صمدیانی" در این خصوص گفت: به علت آسیب موریانه ها در قسمتهایی از این بنا، کنترل و پاکسازی موریانه های زمستان خانه مسجد جامع در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی یزد قرار گرفت.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه مسجد جامع کبیر یکی از با ارزش ترین میراث تاریخی، هنری و گنجینه ای از معماری اسلامی است و سردر رفیع و زیبای آن با ارتفاع 24 متر از ویژگیهای  منحصر به فرد آن می باشد، گفت: نوع ساختار و همچنین مصالح به کار رفته در آن به مرور زمان باعث شده است این بنا در معرض آسیب های متعددی قرار گیرد.

صمدیانی افزود: کاه موجود در ساختار آن زمینه مناسبی برای تغذیه موریانه های زیرزمینی فراهم کرده است و در دیوارها و همچنین سازه های چوبی بنا آثار خوردگی موریانه دیده می شود. علاوه بر مواد غذایی مناسب برای موریانه ها، محیط امن و آرام قسمت زمستان خانه و گرم شدن آن در زمستان، شرایط محیطی را برای فعالیت موریانه فراهم میآورد.

این مقام مسئول استفاده از روش سد سمی را برای کنترل موریانه های این بنا عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه لایه های رویی جهت مرمت قسمت داخلی بنا تراشیده شده و آثار خسارت در تمامی قسمت ها به خوبی مشهود است، ایجاد سد شیمیایی لازم و ضروری می باشد.

گفتنی است: مسجد جامع کبیر یزد تیرماه 1313 با شماره ۲۰۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.