شناسه : 150181874
در دومین روز از دهه مبارک فجر

کتاب «معبر سرخ» در میبد رونمایی شد


کتاب «معبر سرخ» شامل خاطرات رضا کارگر، کتابدار جانباز و آزاده میبدی روز شنبه 13 بهمن‌ماه با حضور نماینده مردم میبد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار این شهرستان و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در میبد رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، در این مراسم که به منظور پاسداشت ایثارگری‌ها و خدمات رضا کارگر، آزاده میبدی و رئیس پیشین کتابخانه‌های عمومی این شهرستان و رونمایی از کتاب خاطرات وی از روزهای حماسه و دفاع برگزار شد، کمال دهقانی، نماینده مردم میبد و تفت در مجلس  شورای اسلامی؛ حسین فلاح، فرماندار میبد؛ رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد؛ حسین جعفری، رئیس کانون وکلای دادگستری و جمعی از مردم، مسئولان و کتابداران میبدی حضور داشتند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با گرامیداشت یاد امام راحل(ره)، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس و شهیدان مدافع حرم، گفت: رشادت‌های شهدا، جانبازان و آزادگان باعث سربلندی و عزت امروز کشور است و بی‌شک استقلال این کشور را باید در این رشادت‌ها جستجو کرد.

دهقانی با ابراز خرسندی از ثبت خاطرات آزاده میبدی در کتاب «معبر سرخ» و انتشار بخشی از رشادت‌ها و ایثارگری‌های دوران پرفروغ دفاع مقدس، بیان داشت: رضا کارگر در قامت یک تخریب‌چی توانمند در جنگ تحمیلی حضور داشت و آنان که با فضای دفاع مقدس آشنا هستند می‌دانند تخریب‌چی‌ها جزو از خود گذشته‌ترین، جان‌برکف‌ترین و دلیرترین رزمندگان هستند که بارها تا مرز شهادت پیش رفته‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تأکید کرد: شایسته است خاطرات ناب دوران ایثارگری و اسارت دکتر رضا کارگر تبدیل به فیلمنامه‌ای جذاب شود تا بتوان این خاطرات را در قالب اثری سینمایی به مخاطبان عرضه کرد.

حسین فلاح، فرماندار میبد نیز در آیین رونمایی از کتاب «معبر سرخ» با پاسداشت خدمات کارگر، رئیس پیشین کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیان داشت: رضا کارگر در دوران تصدی این مسئولیت، تلاش‌های ارزنده‌ای برای رشد و شکوفایی کتابخانه‌های عمومی میبد داشت و دلسوزی و پیگیری وی مثال‌زدنی بود.

وی ادامه داد: با وجود اینکه دوران اسارت، تلخ است و قرین با رنج‌ها و سختی‌های فراوان بوده است، ولی نگاه نو و ویژه کارگر به این دوران، خاطرات شیرینی را در برابر دیدگان خواننده کتاب به تصویر می‌کشد.

رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این نشست، از خدمات و تلاش‌های رئیس سابق کتابخانه‌های عمومی میبد قدردانی کرد و گفت: مجموعه خاطراتی که از دوران اسارت تا وکالت رضا کارگر به قلم شیوای محمدرضا کلانتری سرچشمه چاپ شده است، اثری ارزشمند، جذاب و قابل استفاده برای همه مخاطبان خواهد بود.

حسین جعفری، رئیس کانون وکلای دادگستری یزد سخنران بعدی این نشست بود.

وی با ابراز خرسندی از چاپ کتاب «معبر سرخ» با حمایت کانون وکلای دادگستری یزد، گفت: انتشار این کتاب مرهون پیگیری و جدیت دکتر رضا کارگر است و کانون وکلا نیز به منظور پاسداشت ایثارگری‌های این همکار خود، تصمیم به حمایت از چاپ آن گرفت.

وی با بیان اینکه بسیاری از خاطرات ارزشمند و ناب ایثارگران دفاع مقدس در سینه‌ها می‌ماند و هیچگاه بیان نمی‌شود، اظهار داشت: جدیت رضا کارگر برای ثبت خاطرات دوران رزمندگی و اسارت خود، قابل تقدیر است و نشان دهنده دغدغه وی برای انتقال ارزش‌های دافع مقدس به نسل‌های بعدی است.

محمدرضا کلانتری سرچشمه، نویسنده کتاب «معبر سرخ» نیز در این جلسه به بیان خاطرات خود از نحوه آشنایی با روای اثر و شیوه نگارش کتاب پرداخت.

وی بیان داشت: اولین برخورد بنده با رضا کارگر به شب اسارت وی در عملیات بیت‌المقدس 7 برمی‌گردد که ایشان به همراه یکی از دوستان خود به عنوان تخریب‌چی به گردان ما آمدند و بنده برای اولین بار این جوان هفده ساله و باانگیزه را در آنجا زیارت کردم.

کلانتری ادامه داد: دیدار بعدی ما حدود 20 سال بعد و و در سال 86 رخ داد که ایشان از بنده خواست تا خاطرات وی را تدوین و در قالب کتاب منتشر کنم. با پیگیری آقای کارگر روند تحقیق، گردآوری و نگارش اثر از سال 87 آغاز شد و هشت سال به طول انجامید.

وی ویژگی خاص این کتاب را گستره بیان خاطرات راوی اثر دانست و گفت: به جرأت می‌توان گفت این کتاب به این دلیل که به شرح احوال و خاطرات راوی از روز تولد تا یک هفته پیش از انتشار می‌پردازد، کتابی منحصربه فرد است.

رضا کارگر، کتابدار آزاده و رئیس سابق اداره کتابخانه‌های عمومی میبد در بخش پایانی آیین رونمایی از کتاب خاطرات خود به ایراد سخن پرداخت.

وی ضمن بیان انگیزه‌های خود برای ثبت خاطرات دوران دفاع مقدس و اسارت، اظهار داشت: کتاب حاضر شامل خاطراتی از حضور بنده در 6 عملیات دفاع مقدس و دوران سخت اسارت در زندان اسرای مفقود تکریت است که بنده برای انتقال بخشی از میرات عظیم دفاع مقدس به نسل‌های بعد، تصمیم به ثبت ان خاطرات ناب و منحصربه فرد گرفتم.

کارگر به بیان دو ویژگی خاص اثر پرداخت و گفت: مهم‌ترین ویژگی این کتاب این است به جنبه‌های معنوی دفاع مقدس ملت ما پرداخته و جلوه‌هایی از امدادهای غیبی الهی و خداباوری رزمندگان اسلام را به تصویر کشیده است.

وی افزود: ویژگی دیگر این اثر، مستند بودن خاطرات موجود در کتاب است که نویسنده به طور جدی بر استناد مطالب کتاب تأکید داشته است و این امر سبب شده درک خاطرات راوی برای خواننده ملموس‌تر باشد.

در پایان آیین رونمایی از کتاب «معبر سرخ» از ایثارگری‌های رضا کارگر، جانباز و آزاده میبدی و رئیس پیشین کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با اهدای لوح سپاس و هدایایی تقدیر شد.

کتاب «معبر سرخ» به قلم محمدرضا کلانتری سرچشمه با حمایت کانون وکلای دادگستری به زیور طبع آراسته شده است و مشتمل بر خاطرات دوران اسارت تا وکالت رضا کارگر است.آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.