شناسه : 150328245

نیمی از بیماری‌ها با خود مراقبتی قابل ‌پیشگیری است


کانون سلامت محله در یزد فعالیت دارد(46 ) معاون اجتماعی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگاران، دستاوردهاي چهل ساله انقلاب اسلامي در در حوزه خيرين، سمن ها و بخش خصوصي نظام سلامت استان يزد را تشريح كرد

به گزارش وب دا- يزد- محمد حسن لطفي در اين نشست از راه‌اندازی 46 کانون سلامت محله از ابتدای سال 97 تاکنون در استان خبر داد و گفت: با توجه به تعداد محله‌ها در مجموع به فعالیت و ایجاد 486 کانون سلامت نياز داريم.

وي بابیان اینکه از مجموع کانون‌های سلامت برای شهر یزد 90 مورد پیش‌بینی شده، افزود: در کانون‌های سلامت محله از حضور گسترده و تأثیرگذار مردم برای سلامت بهره گرفته می‌شود.

وی اظهار داشت: این کانون‌ها باهدف کمک به افزایش مشارکت مؤثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خود، خانواده و محله راه‌اندازی می‌شود.

لطفی تصریح کرد: ارتقای سواد سلامت، همکاری‌ بین ‌بخشی و عدالت در سلامت از مفاهیم اجتماعی شدن سلامت است.

دكتر لطفي با تأکید به‌ضرورت اجتماعی شدن نظام سلامت اعم از درمان و بهداشت یادآور شد: این امر با مشارکت مردمی و بین ‌بخشی رخ خواهد داد، باید بتوانیم از ظرفیت‌های اجتماعی در چارچوب سلامت همگانی و اجتماعی شهروندان استفاده کنیم.

وي بابیان اینکه نیمی از بیماری‌ها با خود مراقبتی افراد قابل ‌پیشگیری و کنترل است، افزود: باید با آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی مردم، افراد جامعه را در جریان بیماری‌ها قرارداد و با همکاری هم از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کرد.

معاون اجتماعی دانشگاه در ادامه خاطر نشان كرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357، فقط دو باب بیمارستان خصوصی با 60 تخت در استان فعالیت داشت اکنون این تعداد به ٦ بیمارستان رسیده است.

لطفی در ادامه تعداد تخت بیمارستان‌های خصوصی را 778 مورد ذکر کرد.

وی همچنین تعداد آمبولانس های در اختیار بخش خصوصی استان را قبل از انقلاب چهار دستگاه بیان کرد و اظهار داشت: هم‌اکنون با 76 دستگاه آمبولانس در این بخش به بیماران و مراجعان خدمات ارائه می‌شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی یزد اضافه کرد: درمجموع بعد از پیروزی انقلاب در بخش سلامت استان شاهد انجام اقدام‌های خوبی در این عرصه هستیم.

 

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.