شناسه : 152787448
به مناسبت گرامیداشت هفته تربیت اسلامی؛

نشست خبری معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد برگزارشد


معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد گفت: سند تحول بنیادین این نهاد مبتنی بر رویکرد تربیتی است و بر پایه این سند، اصول 6 گانه تربیتی دانش‌آموزان باید با هم توسعه پیدا کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، " علی سرداری " در نشست خبری با خبرنگاران استان ضمن گرامیداشت هفته تربیت اسلامی اظهار داشت: هفته تربیت اسلامی فرصت مناسبی برای انجام اقدامات تربیتی در سطح مدارس و این برنامه‌ها توسعه و پیشرفت نظام تعلیم و تربیت را در پی دارد.

وی با اشاره به برنامه های هفته تربیت اسلامی در یزد بیان کرد: این برنامه ها در سه بخش تکریم، تبلیغ و ترویج و توسعه فضای آموزشی برگزار می‌شود که در بخش تکریم از خانواده شهدای علوم تربیتی، همیاران مشاور، دانش آموزان برگزیده حوزه امور پرورشی، خیرین این حوزه و... تجلیل خواهد شد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش پرورش استان یزد افزود: از جمله این برنامه‌ها می‌توان به گردهمایی معاونان پرورشی با حضور مسئولان استانی و کشوری با رویکرد سند تحول بنیادین، گردهمایی مدیران پرورشی با حضور معاون سابق وزارت آموزش و پرورش، دو ویژه برنامه در میدان امیر چخماق یزد، افتتاح نمایشگاه ساخته‌های دانش‌آموزی جنب سینما دانش‌آموز و ... اشاره کرد.

سرداری با اشاره به فعالیت‌های نهاد تربیتی طی یک سال گذشته خاطرنشان کرد: در مدارس سطح استان، پیشرفت قابل توجهی در زمینه قرآن، نماز و عترت صورت گرفته به نحوی که ۶۱ هزار دانش‌آموز استان در طرح ملی حفظ قرآن کریم که با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه استان یزد برگزار شد، شرکت کردند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۰ دارالقرآن در سطح استان فعالند اما همه آنها در مدارس و آموزشگاه‌های پروشی دایر شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به برگزاری مسابقات قرآنی بیان کرد: دانش آموزان و فرهنگیان استقبال خوبی از این برنامه داشته‌اند به گونه‌ای که بیش از هزار فرهنگی در ۵۰ رشته در سطح استانی و کشوری به رقابت پرداخته‌اند.

‌سرداری گفت : تقویت مباحث اعتقادی و نهادینه کردن نگاه اجتماعی و سیاسی در دانش‌آموزان از جمله اولویت‌های اجرایی آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به تدوین برنامه‌های منسجم فرهنگی و تبیینی در هفته تربیت اسلامی استان یزد، افزود: گردهمایی آموزشی و تربیتی معاونین و مربیان پرورشی استان هفتم اسفندماه در یزد برگزار می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش یزد برگزاری گردهمایی مدیران مدارس استان با موضوع «فرهنگ‌سازی مسائل تربیتی بین دانش‌آموزان» را از دیگر برنامه‌های در دستور کار اداره کل آموزش و پرورش یزد دانست و بیان کرد: استفاده از ظرفیت پیشکسوتان در حوزه فرهنگی و پرورشی نقش مهمی در توسعه آموزش‌های این حوزه ایفا می‌کند.

سرداری تصریح کرد: عمل محور کردن دانش‌آموزن یکی از ضرورت‌های اجرایی در راستای تقویت خودباوری نسل جوان است.

سرداری در بخش دیگری از سخنان خود از کمبود مشاوران در مدارس ابتدایی خبر داد و گفت: بیشترین مشاوران برای پایه تحصیلی متوسطه دوره اول و دوم هستند و پایه ابتدایی با کمبود مشاور مواجه است و سعی شده این کمبود با بکار گیری معلمان و کارکنان آموزشی که دارای تحصیلات مشاوره هستند، تا حدودی جبران شود.

این مسئول با اشاره به این که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده هر دانش ‌آموز باید حداقل یک مهارت را بیاموزد، ادامه داد:‌ هشت اردگاه استانی و شهرستانی و 28 کانون فرهنگی و تربیتی در سطح استان یزد فعالیت دارند.

وی تحقق ابعاد مختلف سند تحول بنیادی را رویکرد جدی معاونت پرورشی اداره کل آموزش و پرورش یزد دانست و بیان کرد: افتتاح نمایشگاه دست ساخته‌های دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌های شاخص بزرگداشت هفته تربیت اسلامی و امور تربیتی در استان یزد است.

وی با اشاره به تعداد معاونان و مربیان پرورشی سطح استان عنوان کرد: در مجموع ۴۴۹ مربی پرورشی فعالیت دارند که از میان آنها ۲۳۰ زن و ۲۱۹ مرد هستند و مجموع معاونان پرورشی نیز ۵۶۰ نفر است که ۲۷۰ نفر از آنها زن و ۲۹۰ نفر آنها مرد است و تنها مدارسی که تعداد دانش آموزان آنها به بیش از ۶۰ نفر برسد، مربی پرورشی خواهند داشت.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم رشد از امروز برای اولین بار در یزد برگزار می‌شود.

وی افزود: برنامه‌های این جشنواره در قالب ۴۸ جشنواره مجزا در ۱۴ شهرستان و منطقه به مدت یک هفته برگزار می‌شود.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.