شناسه : 153646009
قائم‌مقام وزیر علوم؛

مهم‌ترین استراتژی جمهوری اسلامی ایران تبادل علم و تکنولوژی است


دکتر حسین سالار آملی قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در مراسم آغاز به کار نخستین کنفرانس روسای دانشگاه‌های ایران و مجارستان که روز یکشنبه 8 اردیبهشت در دانشگاه یزد برگزار شد مهم‌ترین استراتژی جمهوری اسلامی ایران تبادل علم و تکنولوژی دانست.

دکتر حسین سالار آملی با ابراز خرسندی از حضور در این رویداد اظهار داشت: این کنفرانس موجب افزایش اطلاعات طرفین از وضعیت نظام آموزش عالی در دو کشور می‌شود که در فرآیند افزایش و تقویت همکاری‌ها در آینده بسیار اثرگذار خواهد بود.
وی بابیان اینکه ایران در رده میانه کشورهای درحال‌توسعه قرار دارد نقش دانشگاه‌ها را در فرآیند تحول جوامع بسیار مهم دانست و بیان داشت: مهم‌ترین استراتژی جمهوری اسلامی ایران تبادلات علمی و تکنولوژیکی در سطح بین‌المللی است.

وی در ادامه سخن خود به سه هدف عمده این سیاست اشاره کرد و گفت: اهداف اصلی این سیاست در جمهوری اسلامی ایران مواردی از قبیل حل مشکلات جامعه در کنار تجاری‌سازی پژوهش و نتایج، توسعه آموزش حرفه‌ای و بین‌المللی کردن آموزش عالی (دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و ...) است.

 

وی در ادامه به بیان گزارشی آماری از وضعیت نظام آموزش عالی در ایران پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر حدود 81 هزار نفر هیئت‌علمی در بخش دولتی و خصوصی در نام آموزش عالی در حال فعالیت هستند و حدود 1 میلیون دانشجو نیز در این حوزه مشغول به تحصیل هستند.
وی همچنین از 53 هزار و 340 مقاله منتشرشده پژوهشگران ایرانی در ژورنال‌های بین‌المللی اسکوپس و آی اس آی خبر داد و گفت: در سال 2018 پروژه‌های مشترک پژوهشی بین ایران و سایر کشورها به 466 مورد افزایش یافت که از این تعداد حدود 50 درصد آن‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.
فائم مقام وزیر علوم با اشاره به اثرگذاری پایین این پژوهش‌ها در جامعه ایرانی این مسئله را بزرگ‌ترین چالش دانست و خواستار توجه جدی به اثرگذاری پژوهش‌ها در جامعه شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در ایران در راستای تقویت حوزه علم و دانش از تأسیس 42 پارک علم و فناوری، 186 مرکز رشد، 30.000 مرکز پژوهشی، 231 میلیون دلار صادرات پژوهشی، و فعالیت 2.150 شرکت دانش‌بنیان در کشور خبر داد.
دکتر سالار آملی همچنین از رشد 11 درصدی مقالات مشترک ایران و کشورهای اتحادیه اروپا از سال 2016 تا 2018 خبر داد و بر همکاری‌های ایران و مجارستان درزمینهٔ های کارهای پژوهشی مشترک، دوره‌های تحصیلی مشترک، راهنمایی مشترک پایان‌نامه‌های دکترا و گروه‌های پژوهشی مشترک تأکید کرد.
این کنفرانس امروز و فردا ۸ و ۹ اردیبهشت در دانشگاه یزد ادامه دارد.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.