شناسه : 153504843

مجموعه امیرچقماق؛ نوروزگاه شهر میراث جهانی یزد


در دهمین روز از سال 1398 که از طرف ستاد اجرایی خدمات سفر استان به عنوان روز شهرستان یزد نامگذاری گردیده مراسم نوروزگاه این شهرستان در مجموعه امیرچقماق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ آیین نوروزگاه شهر میراث جهانی یزد به منظور ترویج و آشنایی هر چه بیشتر میهمانان نوروزی با آداب و آیین نوروزی مردم این شهر در دهمین روز از نوروز سال 1398 که از طرف ستاد اجرایی خدمات سفر استان یزد به عنوان روز شهرستان یزد نامگذاری شده است با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان، فرماندار یزد و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان استان در مجموعه تاریخی امیرچقماق برگزار شد.

مراسم نوروزگاه شهرستان یزد شامل بخش های متنوعی از جمله اجرای زنده صنایع‌دستی، اجرای ورزش های زورخانه ای و حرکات نمایشی، سفره هفت ‌سین، اجرای نمایش نوروزی، حافظ و شاهنامه‌ خوانی بود که به صورت زنده این مراسم توسط مرکز صدا و سیمای استان پوشش داده شد.

شایان ذکر است: مجموعه امیرچقماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار است که قدمت ‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیرچقماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند و میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌ های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.