شناسه : 152570186

فعالیت 45 آزمایشگاه همکار در استان یزد/ پیاده سازی استاندارد ISO/IEC17025 در تمامی آزمایشگاه های همکار


مدیرکل اداره استاندارداستان یزد گفت :طی پنج سال،در تمامی آزمایشگاه های همکارتحت پوشش این اداره کل، استاندارد ISO/IEC17025 پیاده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان، محمد حسین ماجدی اردکانی که به مناسبت فرا رسیدن زادروز خواجه نصیرالدین طوسی وروز مهندسی به ایراد سخن مشغول بود افزود:در حال حاضر بار اصلی آزمون نمونه ها و در واقع ارزیابی انطباق کالاهای استاندارد بردوش آزمایشگاه های همکار تایید صلاحیت شده است که خوشبختانه در این مقطع از زمانه تکیه گاه خوبی برای متولیان استاندارد به حساب می آیند.

وی ادامه داد:در حال حاضر 45 آزمایشگاه همکار در استان یزدمبادرت به انجام آزمون می نمایند ،که از این تعداد 38 آزمایشگاه همکار استانی و مابقی بر اساس استاندارد  ISO/IEC17025 فعال هستند.

این مقام مسئول تاکید کرد:آن تعداد ازآزمایشگاه هایی که در استان بر اساس استاندارد  ISO/IEC17025  مبادرت به انجام آزمون می نمایند در حوزه های صنایع شیمیایی،ساختمانی ، اندازه شناسی ، اوزان و مقیاس ها  فعال هستند که بر اساس برنامه زمان بندی اعلامی از سوی مرکز ملی تایید صلاحیت سازمان ملی استاندارد ایران( NACI) تا شهریور سال 1403 هجری شمسی ،مابقی آزمایشگاه ها در 11 رشتی فنی تخصصی  باید این استاندارد را در محل کار خود پیاده نمایند.

ماجدی اردکانی درتوضیح استاندارد ISO/IEC17025  گفت:این استاندارد الزامات عمومی برای احراز صلاحیت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون است که آزمایشگاه ها با پیاده سازی این استاندارد می توانند کیفیت نتایج آزمون صادره خود را در فضای مطمئن تری جهت ارائه به مشتری  تضمین کنند .

مدیرکل اداره  استاندارداستان یزد در این خصوص افزود: استاندارد مورد بحث، کار مشترک سازمان بین المللی استاندارد و کمیسیون بین المللی برق و الکترونیک بوده که مشتمل بر پنج بند اصلی است،که بند چهار مرتبط با الزامات مدیریتی و بند پنج الزامات فنی را بیان می نماید.

 دبیر شورای فرهنگ سازی حمایت از کالای ایرانی در پایان  گفت: به لحاظ کاری ،آزمایشگاه ها ی همکار به دو دسته محصول محور و آزمون محور تقسیم بندی می شوند که در حالت آزمون محور،نتایج آزمون نهایی طبق نظر متقاضی در بندهای آزمون درخواستی مدرک مربوطه گزارش میشود .

شایان ذکر است، بر اساس آخرین آمار گیری د ر9 ماهه اول امسال ،آزمایشگاه های صنایع غذایی و کشاورزی با انجام 748 آزمون ،بیشترین عدد و رقم را به خود اختصاص داده اند.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.