شناسه : 153336852

فراخوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توجه و تمرکز بر تحول دیجیتال در جهت توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با حضور در مراسم افتتاحیه به بیست و یکمین «کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی» پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این کنگره را خواند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این پیام با اشاره به اینکه عدم ارتباط مناسب بخش‌های مختلف صنعتی با مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور سبب بروز پدیده بیکاری در بین جمعیت دانشجویان می‌شود، حل مشکلات این بخش را در گروی مدیریت صحیح اقتصادی مبتنی بر تحول دیجیتال و اعمال اصلاحات لازم در سیاست‌های اجرایی کشور دانست.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه تحول دیجیتال از امری گزینشی به سرنوشتی محتوم تبدیل شده است؛ تاکید کرد: در شرایط فعلی کشور که به دلایل مختلف سیاسی با انواع تحریم ها رو به رو هستیم، تنها اقتصاد مبتنی بر دانش و تحول دیجیتال می‌تواند برای ما سازنده و پیش برنده باشد.

آذری جهرمی در بخش پایانی پیام خود، با اشاره به مهمترین آسیب های ارتباط صنعت و دانشگاه، تحول دیجیتال را بستری مناسب جهت تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه و نمایانگر نمونه موفق از این ارتباط دانست و اندیشمندان و صاحب نظران موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه را بر توجه و تمرکز بیشتر پیرامون سرفصل تحول دیجیتال و بهره‌گیری از این تحول به منظور توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه فراخواند.

 

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 

«مطالعات و بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که کشورمان در مقطع ورود به مرحله‌ای خاص از تاریخ حیات اجتماعی و اقتصادی خود است. در این مقطع ضرورت دارد که با داشتن تحلیلی واقع‌بینانه از آینده، سیاستگذاران و برنامه‌ریزان با اتخاذ تصمیم‌ها و سیاست‌های مناسب از وقوع پدیده‌های نامطلوب جلوگیری نمایند.

در همین شرایط، به علت عدم ارتباط مناسب بخش‌های مختلف صنعتی با مراکز آموزشی و دانشگاهی کشور سبب شده است تا کشور با خیل عظیم جمعیت جویای اشتغال پایدار و موثر مواجه شود. حاصل این فعل و انفعال، سبب بروز پدیده بیکاری در بین جمعیت دانشجویان کشور می‌شود. حال آنکه کشور می‌تواند با بهره‌گیری از قابلیت‌های خود و از جمله جمعیت جوان و دارای تحصیلات عالی، بر مشکلات فائق آید و این مهم در گروی مدیریت صحیح اقتصادی مبتنی بر تحول دیجیتال و اعمال اصلاحات لازم در سیاست‌های اجرایی کشور است.

اشتغال و رشد اقتصادی در دهه‌های آینده بیشتر بر دوش فناوری‌های نوین نظیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود. تحول دیجیتال ایجاب می‌کند که ما نسبت به صنایع قدیمی و سنتی خودمان نوعی تخریب سازنده داشته باشیم و با انتقال کار و سرمایه ایرانی به بخش‌های نوآور با ارزش افزوده ی بالا و با ثمر بخشی بیشتر، از آنها حمایت کنیم. لازم به یادآوری است که با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان، منابع ارزی و ریالی در دسترس محدود شده است، و در نتیجه، امکانات سرمایه گذاری و نیز بهره برداری از ظرفیت‌های مختلف کشور کاهش یافته است که این مهم به نوبه خود تحول دیجیتال را از امری گزینشی به سرنوشتی محتوم تبدیل ساخته است.

حال در این شرایط ویژه اقتصادی و اجتماعی کشور، دانشگاه به عنوان عقل منفصل و نقاد جامعه، وظیفه دارد جایگاه خود را در عرصه سیاستگذاری‌های کلان تثبیت نماید. دیگر زمان آن رسیده است که دانشگاه‌های کشور به نقش خود در تولید دانشجو خاتمه دهند و به تربیت دانشجو بپردازند. نظام دانشگاهی کشور باید متناسب با شرایط خاص کشور عمل کند. نظام آموزشی دانشگاه ها وظیفه دارد جوانان یک کشور را متناسب با شرایط و نیازهای تاریخی آن برهه تربیت کند. اما در کشورمان این اتفاق به خوبی جریان ندارد و اما و اگرهای فراوانی در کارکرد این وظیفه دانشگاه‌ها وجود دارد.

در شرایط فعلی کشور که به دلایل مختلف سیاسی با انواع تحریم ها رو به رو هستیم، تنها اقتصاد مبتنی بر دانش و تحول دیجیتال می‌تواند برای ما سازنده و پیش برنده باشد. چنین اقتصادی هم جز از مسیر درونزایی و فعال شدن نیروهای مولد داخلی ممکن نیست. الگوی اقتصاد دانش بنیان در کشور ما باید درونزا، برون‌گرا، دیجیتالی، بدون نفت و رساننده ی کشور به تراز مثبت علمی و الگوی فعال پیشرفت باشد. البته ما نباید انتظار بازدهی آنی داشته باشیم و چنین تحولات چشمگیری به طور متعارف پس از چند سال ظهور خواهند کرد.

 

در پایان لازم می‌دانم به مهمترین آسیب ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره‌ای مختصر داشته باشم.

به نظر اینجانب مادامی که نگاه دانشگاه ها، جذب منابع و نگاه صنعت، توجه به هزینه دانشگاه ها باشد، مدل موفقی از ارتباط صنعت و دانشگاه نخواهیم داشت. برای استخراج مدل موفق اقتصادی، این صنایع هستند که باید به مراکز دانشگاهی نیازهای خود را انتقال دهند و تصریح کنند که چه نیازمندی هایی دارند. دولت نیز در این میان نه به عنوان تصدی گر بلکه با نقش تسهیل‌گری باید برای استخراج الگوهای موفق ارتباط صنعت و دانشگاه اقدام نماید و در این راستا از همه توانمندی‌های بالقوه و بالفعل اندیشمندان و نخبگان کشور بهره‌گیری نماید.

برگزاری رویدادهای علمی مانند کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت می‌تواند زمینه‌های مناسبی را جهت توسعه تعامل بین دانشگاه و صنعت فراهم سازد تا از برگزاری این کنگره‌ها و نشست‌ها، الگوهای سازنده در جهت توسعه پایدار کشور فراهم گردد. در ضمن، روند ارتباط صنایع پیشرو مانند ارتباطات و فناوری اطلاعات را تسریع بخشد و باعث ارائه نمونه هایی موفق از ارتباط صنعت و دانشگاه گردد.

بر این باوریم که تحول دیجیتال به دلیل ماهیت ذاتی خود، از یکسو مرتبط با دانش انباشته در نظام نخبگانی کشور و دانشگاه هاست و از سوی دیگر مولد تحرک و نوآوری در صنایع کشور می‌گردد. بر این اساس تحول دیجیتال می‌تواند بستری مناسب جهت تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه و نمایانگر نمونه موفق از این ارتباط باشد.

بدین جهت اندیشمندان و صاحب نظران موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه را بر توجه و تمرکز بیشتر پیرامون سرفصل تحول دیجیتال و بهره‌گیری از این تحول به منظور توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه فرا می‌خوانم.

امید است تحت الطاف الهی برگزاری رویدادهای این چنینی منجر به توسعه هر چه بیشتر کشورمان بخصوص در مقاطع خطیر تاریخی کشور گردد»

محمدجواد آذری جهرمی

 

بر اساس این گزارش، بیست و یکمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت با هدف فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ایجاد ارتباط بین این سه بخش، تقویت نقش حمایتی دولت، فراهم کردن زمینه‌های گفتمانی برای تعامل بیشتر این سه بخش، روز سه‌شنبه 7 اسفندماه در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.