شناسه : 159237585

صادرات یزد در حال بازگشت به شرایط عادی قبل از کروناست


مدیر کل گمرک استان یزد با اشاره به اینکه به دلیل شیوع کرونا، بسته شدن مرزها و تغییراتی در سیاست های برگشت ارز صادراتی شاهد کاهش صادرات از اسفندماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال و افت و خیزهای پس از آن بوده ایم گفت: صادرات استان در حال بازگشت به شرایط عادی قبل از شیوع کرونا است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل گمرک استان یزد ، محمدحسین سلمانی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، اظهارداشت: این مسایل باعث شد مرزهای کشورهای همسایه به خصوص مرزهای پاکستان به کلی بسته شود ، اما بخشی از مرزهای شرقی و مرزهای غربی کشور همکاری نسبتاً خوبی برای صادرات کالا در ایام شیوع کرونا داشتند.
 
وی کشورهای هدف صادرات کالاهای صادراتی استان یزد را اروپایی ، همسایه و شرق آسیا بیان و تصریح کرد : فولاد صنعتی و محصولات ساختمانی بیشترین میزان صادرات استان یزد را تشکیل می دهد.
 
وی کاشی و سرامیک ، هیدورکربن ها ، شیشه های ساختمانی ، ظروف شیشه ای ، محصولات پتروشیمی و مقدار کمی محصولات کشاروزی شامل انار دانه و پسته را از دیگر کالاهای صادراتی استان برشمرد و گفت : پارسال دوهزار و 911 میلیون تن به ارزش 48 هزار و 340 میلیارد ریال صادرات از گمرک استان یزد انجام شد.
 
وی با ارائه گزارشی از وضعیت واردات استان ادامه داد: اغلب واردات یزد مواد اولیه واحدهای تولیدی، قطعات یدکی و ماشین آلات خط تولید و صنعت می باشد، در مجموع واردات در خدمت صنعت و صادرات است.
 
سلمانی با بیان این که برخی مسایل ارزی روند ترخیص کالا در گمرک را با کندی و مشکل مواجه می کند تصریح کرد : ترخیص کالاهای اساسی تا 90 درصد، تسهیلات خاص خود را دارد که زودتر ترخیص می شود.
 
سلمانی ندوشن گفت : کلیه رویه های گمرکی ایران در گمرک استان یزد اجرا می شود و تسهیلات ورود موقت کالا و استرداد حقوق گمرکی به واردکنندگان کالا در یزد اعطا می شود.
 
مدیرکل گمرک استان یزد ادامه داد : رویه استرداد حقوق گمرکی در تعداد معدودی از میان 160 گمرک کشور عملیاتی می شود که یزد یکی از این گمرکات است، این رویه موجب افزایش اشتغال و کمک به واحدهای تولیدی می شود.
سلمانی ندوشن اظهار داشت : زمانی که وارد کننده با روش ورود موقت مواد اولیه را ترخیص می کند دو سال مهلت دارد تا نسبت به انجام تعهدات صادراتی خود اقدام کند.
 
وی اضافه کرد : پیش بینی اظهارنامه های صادراتی استان در سال گذشته از 50 هزار فقره به 48 هزار و 200 فقره کاهش داشت که این امر ناشی از شیوع ویروس کرونا در اواخر سال گذشته بود.
 
مدیرکل گمرک یزد ، میزان درآمد گمرک استان در سال گذشته با احتساب معافیت های گمرکی را یک هزار و 700 میلیارد ریال اعلام کرد.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.