شناسه : 153776421

سهم بازار حوزه امنیت به 8000 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت


دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به اینکه در سال 96 حدود 1000 میلیارد تومان در حوزه امنیت هزینه شده است از افزایش این مبلغ به 8000 میلیارد تومان تا دو سال آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، دکتر سید ابوالحسین فیروزآبادی، در سیزدهمین نشست شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد، با ابراز خرسندی از سفر دوباره به یزد بعد از راه‌اندازی مرکز مدیریت راهبردی افتای استان در بهمن ماه 95، صحبت‌های خود را با بیان مقدماتی درباره امنیت سایبری و رابطه آن با امنیت ملی کشور آغاز کرد.

فیروزآبادی با بیان اینکه توسعه فناوری و گسترش ارتباطات بین مردم، موجب فراگیر شدن مقوله امنیت از سطح نقطه به نقطه و ارتباطی به گستره فضای مجازی شده است، گفت: امنیت فضای تبادل اطلاعات رابطه تنگاتنگ و پیوسته‌ای با امنیت ملی کشورها پیدا کرده و تغییر مفهوم امنیت ملی از صرفا تامین امنیت حکومت به دربرگرفتن امنیت مردم، موجب افزایش ضرورت در اولویت قرار گرفتن امنیت در همه کارها شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، با تاکید بر ضرورت شناخت و توجه بیشتر مسئولان در این زمینه، سال گذشته را از نظر شدت حملات، یکی از سهمگین‌ترین سال‌ها برشمرد و به فهرست طولانی از عناوین حملاتی که با اثرگذاری در سطح ملی علیه کشور رخ داده اند اشاره نمود.

فیروزآبادی بر ضرورت مساله آموزش تاکید کرد و با مروری بر اقدامات کشور در طی سال‌های گذشته افزود: در زمان جنگ تحمیلی، بنا به ضرورت، رشته‌هایی در حوزه امنیت ایجاد شد. همچنین، در سال‌های بعد، سند افتا تهیه و بنا بر آن ساختارهایی مانند مراکز آپا و ماهر، پلیس فتا و مراکز افتا ایجاد شدند اما شرایط امروز دنیا نیازمند آن است که نظام اجرایی و آموزشی کشور توجه بیشتری به امنیت فضای تبادل اطلاعات داشته باشد.

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه در جنگ‌های امروزی، دیگر نیازی به حمله فیزیکی مانند بمباران و حضور نظامی وجود ندارد، تجربه استاکس‌نت در صنعت هسته‌ای ایران و مساله قطع برق در ونزوئلا را یادآوری کرد و گفت: برخی از حوادث اخیر در فضای سایبر و اقدامات شرکت‌های اپل و گوگل در محدودسازی یا حذف اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه برای کاربران ایرانی نشان داد که با توجه به سیاست‌های جمهوری اسلامی در حفظ استقلال و عدم وابستگی و عدم تسلیم یا همراهی با آمریکایی‌ها، دشمن از هر سلاحی که بتواند علیه ما استفاده می‌کند.

وی رفتار آمریکایی‌ها را به شدت غیر انسانی و از بین برنده حقوق مردم دانست و با اشاره به سلطه آنها بر صنعت فناوری اطلاعات و امنیت، تجربه کشورهایی مانند چین، روسیه و به تازگی اروپایی‌ها برای عدم استفاده از محصولات آمریکایی و تولید سیستم عامل بومی و زیرساخت‌های خدماتی مانند موتور جستجو، ایمیل و .. را یادآور شد و بر حمایت از بخش خصوصی و کسب و کارهای نو و کمک به آنها تاکید کرد.

فیروزآبادی با بیان اینکه بحث امنیت بسیار جدی است، گفت: در سال گذشته در شورای عالی فضای مجازی برای تقسیم کار ملی در حوزه امنیت بنا بر سند پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی اقدام شد که نتیجه‌بخش بود. همچنین مانورهای امنیتی و ارزیابی امنیت در ساختارهای مهمی مانند شبکه بانکی، انرژی، برق، حمل و نقل، و ... انجام شده است و انتظار می‌رود در سطح استان نیز با هماهنگی مرکز افتا، اقدام و پیگیری لازم، انجام و نتایج آن به مرکز ملی گزارش شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به پیشنهاد و درخواست استاندار یزد برای ایجاد مرکز آموزشی حرفه‌ای امنیت در استان یزد، موافقت خود را با فراهم شدن مقدمات راه‌اندازی این مرکز در استان با همکاری مرکز افتای کشور اعلام کرد و گفت: پیش از این با همکاری مرکز افتا، سرفصل‌های دوره‌های امنیت در بخش صنعت (ICS) تدوین شده اما نیاز است تا بنا به شرایط روز، سرفصل‌های امنیت در همه حوزه‌ها، تهیه و بطور مستمر بروزرسانی شود.

وی در ادامه به منابع اعتباری مورد نیاز دستگاه‌ها در حوزه امنیت اشاره کرد و گفت: تلاش شده با همکاری دولت، ردیف مستقلی در اعتبارات برای حوزه فضای مجازی ایجاد شود که انتظار می‌رود در بودجه سال 99 لحاظ گردد.

رییس مرکز ملی فضای مجازی همچنین از ابلاغ بخشنامه‌ای درباره عدم استفاده از سخت‌افزارهای آمریکایی در زیرساخت‌های حیاتی و دستگاه‌های دولتی خبر داد و با تاکید بر لزوم استفاده از پلتفرم‌های بومی در زیرساخت‌های حیاتی، ابراز امیدواری کرد یزد بتواند در این بخش نیز به کشور کمک کند.

فیروزآبادی در پایان، با اشاره به اینکه در سال 96 حدود 1000 میلیارد تومان در حوزه امنیت، هزینه و بخشی از آن توسط بخش خصوصی جذب شده است، افزایش این مبلغ به 8000 میلیارد تومان تا دو سال آینده را خبری خوب برای بخش خصوصی عنوان کرد.

گفتنی است سیزدهمین نشست شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی؛ محمدعلی طالبی، استاندار یزد و رییس شورا، اکرم فداکار، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، مدیران مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، شماری از مدیران استانی، اعضای شورا و برخی از مدیران فناوری اطلاعات از بخش دولتی و مدیران شرکت‌های خصوصی فعال در حوزه امنیت، روز دهم اردیبهشت ماه 98، به میزبانی مرکز مدیریت راهبردی افتای استان برگزار شد.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.