شناسه : 153760983

سمینار دوروزه اختلال مصرف مواد افیونی برگزار شد


به منظور توانمندسازی پزشکان،روانشناسان و مشاورین شاغل در حوزه های مختلف درمان و بازتوانی اعتیاد سمینار دوروزه اختلال مصرف مواد افیونی برگزار شد.

به گزارش وب دا- يزد- رئیس انجمن درمانگران اعتیاد استان یزد در اين سمينار به کنترل انتقال بیماریهای واگیر (بخصوص ایدز)،از راه تزریق به عنوان یک دستاورد مهم مراکز سرپایی درمان اعتیاد،اشاره كرد.
دکتر مجتبی غالبی افزود:هم اکنون قریب به۲٥هزار و ٥٠٠ مددجو در مراکز سرپایی درمان سوء مصرف مواد استان تحت درمان هستند که حدود ۱۵۰۰نفر از آنها زن هستند.
وي خاطر نشان كرد:،طبق این آمار،درصد معتادین زن،کمتر از دیگر استانها ثبت شده که این امر می تواند نشانه شیوع کمتر اعتیاد بین زنان یزدی و یا عدم مراجعه بانوان به مراکز درمان اعتیاد باشد.
وي ضمن تاکید بر حفظ اسرار بیماران و اصل محرمانگی درمان،از بانوان نیازمند به درمان خواست بدون نگرانی به مراکز مجاز درمان اعتیاد مراجعه نموده و خدمات دارویی و آموزشی دریافت نمایند،بخصوص که طبق بخشنامه اخیر وزارت بهداشت،درمان و تجویز دارو برای پنج درصد از بیماران مراکز، بدون دریافت هرگونه مدارک هویتی مقدور شده است.
رئیس انجمن درمانگران اعتیاد استان یزد از افزایش قیمت بی سابقه داروهای مخدر که در اختیار دولت و شرکتهای داروسازی هست گلایه كرد و گفت:طی چند ماه اخیر داروی بوپرنورفین۷۰درصد و قرص متادون ۹۰درصد افزایش قیمت داشته است.
دکتر غالبی افزایش شدید قیمت دارو و افزایش مختصر تعرفه درمان را موجب کاهش درآمد درمانگران اعتیاد نسبت به سالهای گذشته دانسته و از احتمال کاهش کیفیت درمان ابراز نگراني كرد.
وي همچنین افزایش قیمت داروهای ضروری جهت درمان اعتیاد و حذف کمک مالی بیمه سلامت به معتادین بی بضاعت را از عوامل قطع درمان عده زیادی از بیماران بخصوص بیماران کم بضاعت که عمدتا درگیر رفتارهای پرخطر هستند عنوان كرد و بر لزوم برقراری مجدد بیمه و یارانه درمان معتادین توسط سازمانهای حمایتی از جمله سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کردند.
دكتر غالبي طرح جدید وزارت بهداشت مبنی بر توزیع داروی مخدر متادون در داروخانه های خاص را کارشناسی نشده و خطرناک دانست.
وي شیوع اعتیاد به ترامادول و داروهای خواب آور دربین دانشجویان و کارمندان در دهه ۸۰را یاد آور شده و عدم نظارت بر داروخانه ها و سودجویی عده ای از آنها را دلیل اعتیاد مشهور به اعتیاد یقه سفیدان دانستند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد هم در اين سمينار به اهمیت توجه به آسیبهای اجتماعی بخصوص آسیب محوری اعتیاد پرداخت.
دکتر فخرالسادات خامسی هامانه تاکید مقام معظم رهبری بر اولویت رسیدگی به آسیبهای اجتماعی را از دلایل اهمیت این موضوع عنوان كرد.
دکتر خامسی،کاهش سن اعتیاد و گسترش این آسیب در بین خانمها و دانش آموزان را زنگ خطری دانست که نیاز به توجه ویژه و کار علمی و برنامه ریزی وسیع و هماهنگی در تمام حوزه ها دارد.
وي همچنین به افزایش آمار مرگ و میر ناشی از اعتیاد طی سالهای اخیر اشاره و از اقدامات مراکز خصوصی درمان اعتیاد،تقدیر كرد.
به گفته دکتر خامسی هامانه علی رغم افزایش چشمگیر آسیبهای اجتماعی،خوشبختانه استان یزد از نظر آمار آسیبهای اعتیاد و طلاق و حاشیه نشینی،جزو ده استان پرآسیب محسوب نمي شود.
مدیر درمان دانشگاه هم در اين سمينار لزوم نو آوری و بکارگیری روشهای نوین جهت درمان و بازتوانی معتادین را یادآور شد و از درمانگران اعتیاد خواست تا علاوه بر درمان دارویی،بیش از پیش به آموزش و مشاوره بیماران و خانواده آنها بپردازند.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.