شناسه : 152075214
معاون صنایع دستی کشور اعلام کرد:

رتبه اول ایران در ثبت های جهانی صنایع دستی


معاون صنایع‌دستی کشور گفت:کشور جمهوری اسلامی ایران بر بلندای اولین کشور جهانی‌شدن قرار دارد و به گفته نماینده شورای جهانی صنایع ‌دستی با این روند، کشور ما جایی برای کشورهای دیگر نمی‌گذارد و همه ثبت جهانی شهرها را از آن خود می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ پویا محمودیان شامگاه دوشنبه 29 بهمن ماه در آیین انتخاب میید به‌عنوان شهر جهانی زیلو اظهار کرد: از زمانی که جشن شهر جهانی آباده را در زمینه منبت آغاز کردیم و امروز که در جشن شهر جهانی میبد در زمینه زیلو حاضر هستیم؛ شاهد شوق و شوری در مردم این دو شهر بودم.

معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور ادامه داد: ثبت و تلاش برای جهانی‌شدن آباده و میبد از ابتدای سال 97 با تأکید بسیار رییس سازمان میراث فرهنگی و تلاش شبانه ‌روزی همکاران در معاونت صنایع‌دستی آغاز شد. پروسه جهانی‌شدن پیچیده بود و از تکمیل پرونده تا بازدید از کارگاه‌ ها و تایید کارشناسان به طول انجامید.

وی با بیان اینکه در ثبت جهانی رتبه اول را کشور ایران در اختیار دارد، تصریح کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران بر بلندای اولین کشور جهانی‌شدن قرار دارد و به گفته نماینده شورای جهانی صنایع‌دستی با این روند، کشور ما جایی برای کشورهای دیگر نمی‌گذارد و همه ثبت جهانی شهرها را از آن خود می‌کند.
معاون صنایع‌دستی کشور افزود: در نهایت از امروز بر آن هستیم با جهانی‌شدن زیلوی میبد ضریب نفوذ خود را در بازارهای داخلی و خارجی افزایش دهیم. زیلوی میبد ملی شد و با جهانی‌شدن به اوج خود رسید و زیلو رشد بالایی خواهد داشت که در آینده به نظاره خواهیم نشست.

محمودیان خواستار استفاده تمام اماکن مذهبی از زیلو شد و اظهار کرد: مفتخریم که حسینیه عالی‌ترین مقام ایران رهبر انقلاب با زیلوی میبد تزیین شده است. طبق دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی و با نامه ‌نگاری با تمام حسینیه و مساجد ایران قرار شده به جای استفاده از زیراندازهای بی‌کیفیت از زیلو طبیعی استفاده کنند.

وی برای کشورهای اسلامی نیز پیامی فرستاد و گفت: پیام ما برای کل کشورهای اسلامی این است که آماده‌ایم زیلو را در رنگ‌ ها و حجم ‌های بسیار زیاد صادر کنیم.

معاون صنایع‌دستی کشور با بیان این نکته که میبد شهری است که اهالی آن زیلو را نفس می‌کشند، خاطرنشان کرد: سپاسگزارم از تمام کسانی که در جهانی ‌شدن زیلو زحمت کشیدند، ازجمله استاندار، نماینده میبد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، شهردار و اداره کل میراث فرهنگی استان یزد که در این زمینه بسیار کمک کردند؛ اما سپاس ویژه من از شخص آقای مونسان است که مشتاقانه پیگیری این ثبت‌ های جهانی را انجام دادند و در این جشن حاضر هستند.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.