شناسه : 153765121

دستان همدلی و اتحاد زیلو بافان میبد در هم گره خورد


در گردهمایی زیلوبافان شهرستان میبد که به مناسبت هفته کار و کارگر برگزار شد، آنها بار دیگر دستان اتحاد، همدلی و همکاری خود را در هم گره زدند تا در زیر مجموعه خوشه زیلو برای رونق و شکوفایی این هنر اصیل محلی و بومی در استان یزد تلاش کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ شامگاه جمعه 13 فروردین ماه 98؛یکی از تالارهای شهر میبد در محله شهیدیه این شهرستان شاهد گردهمایی و حضور زیلوبافانی بود که چندی پیش آنها به دنبال تلاش دسته جمعی برای حفظ و پایداری این صنعت بودند که در نهایت با تلاش آنها و ارگان های مربوطه، میبد در شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر زیلو ثبت شد.

در این گردهمایی که به همت دست اندرکاران خوشه زیلو و با حضور مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد و میبد برپا شد، نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه در حال حاضر در عرصه زیلوبافی داریم، مدیون استادان هنرمند زیلوبافی است که با تلاش شبانه روزی آنها همراه با عشق در کارگاه ها، آثار زیبایی را خلق کردند.

کمال دهقانی فیروزآبادی افزود: در جلسه ای که دیروز با حضور امام جمعه میبد برگزار شد، گزارشی از زیلوبافی با در نظر گرفتن همه جوانب امر مانند بیمه افراد، بیان راهکارهای بیمه ، تهیه مواد اولیه مرغوب و ارزان ، شرکت در نمایشگاه ها و بسیاری موارد دیگر مطرح شد.

وی اضافه کرد: مقرر شد با همکاری جهاد دانشگاهی ، شرکت شهرک های صنعتی و فرمانداری و نهادهای دولتی فعالیت ها و نیز پیگیری مسائل و مشکلات در حوزه زیلو بافی بر اساس سند هایی بلند مدت پیگری شود.

همچنین سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری یزد اظهار کرد: همه مردم و مسئولان میبد همراه و همقدم شدند تا در مسیر جهانی شدن زیلو همراه با آموزش گام بردارند.

سید مسعود عظیمی با تشکر از زحمت افراد در این مسیر و انتخاب میبد به نام شهر جهانی زیلو، افزود: یکی از بهترین ابزارها برای همدلی، دوستی، بسیج شدن و با هم بودن و برگزاری گردهمایی و دور هم جمع شدن است تا مودت و دوستی بیشتری ایجاد شود.

وی از زیلوبافان خواست به بیان تجربه ها و گفته های خود در باب زیلو بافی بپردازند تا برای نسل های بعد به یادگار بماند.

گفتنی است: در این مراسم از هنرمندان برجسته زیلوباف با اهدای تندیسی از چهره آنها و لوح سپاس قدردانی شد.

شایان ذکر ات: خوشه صنعتی، مجموعه ای از واحدهای صنعتی یا تولیدی در یک محدوده جغرافیایی خاص با فعالیت های مشترک در زمینه تولید یک محصول است، خوشه زیلو نیز طرحی است که با همکاری شهرک‌ های صنعتی و جهاد‌ دانشگاهی استان یزد در حال اجراست و طی سه تا پنج سال توسعه کسب و کار زیلو را دنبال می‌کند .

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.