شناسه : 151767876
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور استان یزد گفت:

در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، نگهداری از پرندگان در منزل می تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد


کریم زنگیلی اظهار داشت: پرندگان از جمله حیوانات خانگی پرطرفدار به شمار می روند که نگهداری آن ها در منازل از قدیم مرسوم می باشد. اما باید توجه داشت که در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، نگهداری از پرندگان در منزل می تواند سلامت افراد و همچنين اين حيوانات را به خطر اندازد.

وی به بیماری های مشترک بین پرندگان و انسان اشاره نمود و گفت: سالمونلوز، تب طوطی، سل، آنفلوانزای پرندگان، عفونت های قارچی و انگلی از جمله بیماری های پرندگان است. البته از آنجا که معمولا نگهداری از پرندگان در قفس انجام مي شود خطر سرایت بیماری قابل انتقال از پرندگان به انسان نسبت به سایر حیوانات کمتر است. با این حال برخی بیماری های مشترک بین انسان و پرندگان هرچند كه در موارد اندكي اتفاق مي افتد، ولي می تواند فوق العاده خطرناک و مهلک باشد. علاوه بر آن پرنده ها می توانند گروهی از باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و قارچ ها را به انسان منتقل کنند به همین دلیل لازم است نکات بهداشتی در نگهداری آن ها کاملا لحاظ شود.

زنگیلی در ادامه خطر آلرژی انسان را در تماس با پرندگان جدی دانست و تصریح کرد: برخی افراد به خصوص کودکان مبتلا به آسم یا آلرژی به ذرات جدا شده از پر و پوست پرندگان و نیز بزاق و یا مدفوع آن ها حساس بوده و در مواجهه با آن علائمی مانند عطسه، سرخی پوست، تنگی نفس و ترشح و سوزش چشم و بینی را از خود بروز می دهند. به همین دلیل شستشوی پرنده و محل نگهداری او به صورت مستمر و منظم الزامی می باشد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی استان در خاتمه به مردم توصیه کرد: نگهداری از پرندگان در محیط های کوچک و بسته توصیه نمی شود زیرا پوسته های ناشی از پوست، پر، فضولات و مواد غذایی آن ها در محیط پخش شده و تجمع می یابد و در نتیجه تماس سبب آلودگی و در نهایت بیماری و مشکلات گوارشی به خصوص در کودکان می شود. بهتر است این حیوانات در محیط های باز مانند بالکن، حیاط خلوت و یا حیاط نگهدای شوند. همچنین لازم است صاحبان پرندگان از انواع بیماری های این حیوانات، اسامی و علائم آن آگاه بوده و با به کار بستن توصیه های بهداشتی و مراجعه منظم به دامپزشک خطر ابتلاء به این بیماری ها را در خانواده خود تا حد ممکن کاهش دهند.

به حداقل رساندن تماس با پرنده و شستشوی دست با آب و صابون در صورت تماس پوستی، توجه به تغییر حال عمومی پرنده ها، اجتناب از بوسیدن آن ها، شستشوی قفس، ظرف غذا و خود پرنده آن هم در محل جداگانه ای از سینک ظرفشویی، دور کردن قفس پرنده از باد کولر و جریان هوای پنجره ها و استفاده از دستگاه های تصفیه هوا از جمله دیگر نکات ایمنی است که رعایت آن ها در نگهداری از پرندگان توصیه می شود.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.