شناسه : 153549636

ثبت بازار تاریخی چهارسوق اردکان در فهرست آثار ملی کشور


بازار تاریخی چهارسوق اردکان با شماره 32051 به عنوان یکی از آثار تاریخی ارزشمند کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ "سید مصطفی فاطمی" با اعلام این خبر گفت: این بنا در بخش مرکزی شهرستان اردکان واقع شده است که متعلق به دوره قاجار می باشد و قدمت بنا، ساختار معماری بی نظیر آن، وجود عناصر معماری متعدد از جمله پایاب و حمام، وجود ساباط های متعدد، شیب ملایم و حرکت ظریف آن درون بازار ، دو طبقه بودن در برخی قسمت هااز ویژگی های مهم این اثر بشمارمی رود.

 مدیر کل میراث فرهنگی  استان یزد در خصوص مشخصات این بنا خاطرنشان کرد: بازار چهار سوق به دو بازارشرقی و غربی  تقسیم می شود که در گذشته به وسیله فضای چهار سوق به هم متصل می شده اند اما با احداث خیابان این دو بازار از هم گسسته می شوند . بازار شرقی قسمت کوچکتر بازار است که شامل شش حجره می شود . بازار  غربی  قسمت بزرگتر بازار است که 29 حجره را در خود جای داده است . بازار در قسمت میانه خود دو طبقه می شود.

وی در ادامه اظهار داشت : پوشش سقف بازار به صورت طاق و تویزه می باشد و روزنه هایی برای نور رسانی به درون بازار بالای آنها تعبیه شده است . سه ساباط درون بازار وجود دارد که عامل ارتباطی بازار با محله های اطراف آن می باشد . پایاب و حمام از دیگر عناصر موجود در بازار است . شیب بازار از سمت ورودی به سمت پائین می باشد و در قسمتی از بازار شیب تقریبا صفر می شود ولی در قسمت انتهای بازار شیب به سمت بالا متمایل می شود . نمای بازار را طاق نماها تشکیل می دهند که با توجه به وسعت دهانه و قرار گرفتن در شیب های متعدد اندازه و ارتفاع آن متفاوت می شود . کفسازی بازار به وسیله سنگ و آجر اجرا شده است . اندود دیوارها به وسیله گچ و کاهگل است، سقف نیز به وسیله گچ پوشش داده شده است . دیوارها نیز به وسیله خشت و آجر اجرا شده اند. راه دسترسی به پشت بام در ساباط اول ( از سمت ورودی بازار ) قرار دارد که در حال حاضر مسدود می باشد . 

گفتنی است: شهرستان اردکان دارای 274 بنای ثبتی می باشد که بنای قاجاری دربند روباز صدرافضلاء، زیارتگاه پیر سبز چک چک، مسجد جامع اردکان، خانه تقدیری و... از جمله  بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری شاخص این شهرستان بشمار می آیند.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.