شناسه : 150752052

انقلاب اسلامی نوعی مسئولیت آفرینی با حفظ کرامت و شرافت زن را به بانوان بخشید


استاد برجسته حوزه علمیه خواهران یزد در همایش بانوان فاطمی گفت: انقلاب اسلامی نوعی مسئولیت آفرینی با حفظ کرامت و شرافت زن را به بانوان بخشید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد، آزاده نیک پور در همایش بانوان فاطمی با تسلیت ایام سوگواری شهادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه(س) و گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر با یادآوری آیات قرآن درباره زن اظهار کرد: قرآن از حقوق زنان دفاع می‌کند و اسلام زن و مرد را از یک گوهر می‌داند اما خصوصیاتشان باهم متفاوت و احکام آن‌ها متفاوت است.

وی اظهار کرد: اسلام حجاب را برای زن به ارمغان می‌آورد و آیاتی در وصف زنان مؤمنه ازجمله پوشیدگی زنان نازل شد که حفظ زن به‌وسیله این پوشیدگی باعث شد در عرصه اجتماعی خود را و استعدادهایش را شکوفا کند.

استاد برجسته حوزه علمیه خواهران یزد تصریح کرد: در پاسخ به سؤال برخی که مکرر می‌گویند«آیا اسلام با حضور زنان در اجتماع موافق است؟ » پاسخ می‌دهیم که اصل حجاب زیربنای موافقت خداوند به حضور زن در اجتماع است؛ چون حجاب در محیط خانه معنای پوشیدگی ندارد و خداوند با حضور زن در اجتماع که ضرورت دارد موافق است.

نیک پور تأثیر انقلاب اسلامی را نسبت به هویت بخشی به زنان مسلمان مهم دانست و ابراز کرد:اندیشه امام خمینی(ره) راه صحیح را به ما نشان داد و امام (ره)می‌گفت ما با ترقی زنان مخالف نیستیم بلکه با فحشا مخالفیم.

وی تأکید کرد:  در انقلاب القا کردند که زن شیء نیست و نباید این‌گونه نگاه شود و امام راحل  زنان را رهبران انقلاب اسلامی نامیدند که درواقع نوعی مسؤولیت آفرینی با حفظ کرامت و شرافت زن را به بانوان بخشیدند.

این استاد برجسته حوزه خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) نسبت به حضور زنان در قبل از پیروزی انقلاب در مجلس رژیم طاغوت مخالفت کردند درحالی‌که معتقد بودند باید ابتدا شرایط حضور با حفظ کرامت و دستور خداوند بر حفظ پوشش فراهم شود و سپس زنان در چنین محیط‌هایی حضور یابند.

نیک پور ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) شرایط  حضور زنان در انتخابات را فراهم کردند که این حضور زنان باعث تغییر آراء می‌شد و  امام با تأکید بر رعایت اصل حجاب درواقع در راستای فرمان الهی حرکت می‌کردند.

وی رشد حضور میلیونی زنان ایرانی در مراکز متعدد علمی ، حوزوی و دانشگاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی را از برکات پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: موفقیت‌ها و حرکت‌های علمی زنان به‌صورت انفجاری بوده است و آثار علمی متعددی از زنان اندیشمند به چشم می‌خورد.

سخنران همایش بانوان فاطمی عصر ظهور اسلام را یادآور شد و اظهار کرد: در عصر رسول‌الله زنان فرصت رشد علمی پیدا کردند و بیش از 500 زن عالمه در زمان پیامبر(ص) رشد کردند ولی پس از رحلت پیامبر(ص) و جریان سقیفه دیگر شرایط حضور زنان فراهم نشد و حتی در حوزه چهارهزارنفری امام صادق(ع) یک زن نتوانست حضور یابد و نام هیچ زن عالمه ای به ثبت نرسید و در زمان امام عسکری (ع) هم تنها نام حضرت حکیمه(س) به‌عنوان بانوی عالمه ثبت‌شده است.

نیک پور حضور زنان  در میدان‌ها بین‌المللی ورزشی ازجمله مسابقات جهانی و المپیک را از برکات پیروزی انقلاب اسلامی خواند و گفت: کسب افتخار زنان در عرصه بین‌المللی نگاه جهانیان را نسبت به اسلام اصلاح کرد.

وی افزود: چون خیلی‌ها فکر می‌کنند اسلام مانع حضور زن در این عرصه است و همین‌که نماینده یک کشور اسلامی در سکوی قهرمانی می‌ایستد درواقع اظهار هویت ایرانی اسلامی خود را به نمایش می‌گذارد و ثابت می‌کند که اسلام مانع پیشرفت زنان نیست.

این استاد حوزه ادامه داد: آن چیزی که باعث شد زنان ما به قله‌های معنویت دست یابند وجود اسوه‌های کامل معنوی در دین اسلام بود و خداوند در قرآن اسوه‌ها ازجمله پیامبر اسلام را معرفی می‌کند و در لابلای صفحات زندگی پیامبر درس‌های زیادی می‌آموزیم و این بحث سبک زندگی اسلامی جدید نیست.

نیک پور به بیان بخشی از زندگانی حضرت زهرا(س) پرداخت و اظهار کرد: پس از رحلت پیامبر و حضور فاطمه(س) در دفاع از حریم ولایت درس‌های زیادی ازجمله سیاسی بودن، مطالبه گری و مردم‌سالاری دینی  را به ما آموخت که مردم باید نسبت به زمانه آگاه باشند و در مواقع لزوم، با حضور در میدان از ولایت دفاع کنند حتی در این راه به شهادت برسند.

همایش بانوان فاطمی با حضور جمع کثیری از اقشار بانوان یزدی  به همت اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد و با همکاری مدرسه علمیه معصومیه(س) برگزار شد و مداحی و سوگواری در رثای حضرت فاطمه زهرا(س) از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.