شناسه : 150042522

آماده سازي گنجينه و محورگردشگری زیرزمینی قنات اردكان براي همايش ملی قنات، ميراث ماندگار


رئيس اداره میراث فرهنگی شهرستان اردكان از آماده سازی گنجینه قنات اردکان برای برگزاری همایش ملی «قنات، میراث ماندگار و آب» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ "حمید مشتاقیان" در این خصوص گفت: با توجه به اینکه همايش ملی "قنات، ميراث ماندگار و آب" قرار است در تاريخ های ١ و ٢ اسفندماه سالجاری در اردكان برگزار شود، در حال آماده سازی گنجينه قنات شهرستان هستيم تا به استقبال از اساتيد و محققاني كه براي این همايش به اردكان می آیند، باشيم.

رئيس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردكان با بیان اینکه از مجموعه گنجینه قنات در مرحله اول به طول ٢٠٠ متر سال گذشته بهره برداری شد، گفت: امسال تا ٣٠ بهمن با تکمیل مراحل نورپردازی حدود ٣٠٠ متر دیگر به آن اضافه خواهد شد.

به گفته مشتاقیان از 250 رشته قنات اردکان، آب در هشت مورد جاری است و این سازه آبی یکی از شاهکارهای مهندسی ایران باستان است و اردکان به عنوان یکی از قطب های گردشگری قنات کشور، مورد استقبال گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

رئیس میراث فرهنگی اردکان در پایان با بیان اینکه گنجینه قنات در محور گردشگری زیرزمینی قنات اردکان قرار گرفته و از خانه تقدیریان که فضایی مناسب برای معرفی وسائل حفر قنات و همچنین فضایی برای پخش ویدئوهای مستند در مورد قنات می باشد، آغاز می شود، گفت: مسیر محور گردشگری زیرزمینی قنات شهرستان در آثار و بناهای تاریخی محله تیران اردکان از جمله خانه تقدیریان، خانه تقدیری، خانه طبایی، آب انبار آخوند،آب انبار حاجی نوت و خانه مظلوم قرار دارد و این محور شامل بخش های مختلفی چون مسیر قنات، گنجینه قنات، ایستگاه های استراحت، پایاب ها و پاکنه های دسترسی، سردخانه های زیرزمینی و آب انبارها می باشد.

 


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.