شناسه : 153483830

استقبال گردشگران نوروزی از باغ جهانی پهلوانپور مهریز


سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد گفت: باغ جهانی پهلوانپور مهریز مورد استقبال گردشگران نوروزی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ "هما خورشیدی" با اعلام این خبر گفت: باغ پهلوانپور شهرستان مهریز از جمله باغ های ایرانی استان یزد است که به همراه باغ دولت آباد در فهرست آثار جهانی ثبت شده است و از ابتدای تعطیلات نوروزی 98 تاکنون  مورد توجه و استقبال گردشگران زیادی قرار گرفته است.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در خصوص این باغ بی نظیر عنوان کرد: باغ جهانی پهلوان پور از باغ های متعلق به دوره های اواخر زندیه و اوایل قاجار است که در محله مزویرآباد مهریز قرار دارد. مساحت باغ بیش از پنج هکتار بوده و عمده ساخت و ساز آن شامل برج گلین و فضاهای خدماتی مرتبط با آن در جبهه جنوب شرقی، عمارت زمستانخانه در جبهه غربی، عمارت شربت خانه (کوشک) در بخش مرکزی، فضاهای خدماتی (اصطبل، انبار، سرایداری) و کارگاه ریسندگی و قالی بافی در جبهه جنوبی است.

ارزشمندترین بخش باغ پهلوانپور، عمارت کوشک یا شربت خانه در سه طبقه و به مساحت هزار و پانصد مترمربع است. عمارت کلاه فرنگی کوشک با کاربندی پرکاری زینت داده شده و از نفیس ترین قسمت‌های بنای شربتخانه به شمار می‌رود. این عمارت بر اساس ضوابط و اصول باغات ایرانی بر محور اصلی باغ قرار گرفته است. جوی آب همیشه روان این باغ که از قنات حسن آباد مهریز تغذیه می‌شود و درختان چناری که در پای جوی قرار دارند و محور اصلی باغ را تعریف می‌کنند؛ محیط بسیار دلگشایی را خلق نموده‌اند.

وی در پایان خاطر نشان ساخت :این اثر همه روزه از ساعت 8 الی 19 آماده پذیرایی از مسافران و میهمانان نوروزی و شهروندان می باشد.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.