شناسه : 154986058


سفیر کرواسی و هیأت همراه در نشستی با رییس و برخی از مسئولان دانشگاه یزد درخصوص توسعه همکاریهای علمی میان دانشگاه یزد و دانشگاههای کرواسی بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یزد، در این نشست، سفیر کرواسی تبادل دانشجو بین ایران وکرواسی را فرصت مناسبی برای از بین بردن فاصله های علمی بین دوکشور عنوان کرد.
دراگا اشتانبوک با اشاره به موقعیت کشور کرواسی به عنوان یک کشور ساحلی، کشتی سازی، را یکی از حوزه های تخصصی این کشور دانست و رشته های نساجی و گداخت را از حوزه های مهم تحقیقاتی این کشور برشمرد. 
وی استفاده از دانش سایر کشورها را یکی از عوامل مهم  پیشرفت و توسعه هر کشور عنوان کرد و فرهنگ و زبان کرواسی را همچون فرهنگ و زبان کشور ایران غنی توصیف کرد.
اشتانبوک در ادامه اظهارداشت: معرفی دانشگاه یزد و امکانات آن به دانشگاه های کرواسی به منظور تبادل استاد و دانشجو و فراهم کردن زمینه ای برای تحصیل دانشجویان در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار این سفارت قرار دارد .
 وی در پایان با اشاره به تدریس دروس به زبان فارسی در یکی از دانشگاههای کرواسی، خواستار اعزام استادانی از دانشگاه یزد برای تدریس در این دانشگاه شد.  در این نشست همچنین دکتر محمد صالح اولیاء؛ رییس دانشگاه یزد، ارائه تعداد محدودی بورسیه به دانشجویان را سرآغاز شروع روابط علمی بین ایران وکرواسی عنوان کرد. 
 رییس دفتر همکاریهای علمی و بین المللی دانشگاه یزد نیز با ارائه  تاریخچه ای از دانشگاه یزد، به تشریح فعالیت ها و اقدامات این دانشگاه پرداخت.  دکتر محمدعلی حداد با اشاره به رتبه بندی دانشگاه یزد در سطح ایران و جهان، اظهار داشت:  هدف اصلی مرکز همکاریهای علمی و بین المللی دانشگاه یزد، گسترش فعالیتهای علمی با دیگر دانشگاهها و مراکز علمی کشورهای مختلف و افزایش تعداد دانشجویان غیرایرانی است. 
وی دانشگاه یزد را به عنوان رئیس کارگروه همکاری های علمی دانشگاههای ایران و مجارستان معرفی کرد و افزود: دانشگاه یزد تمایل دارد در حوزه های علوم پزشکی، زبان فارسی، گداخت، مهندسی، گردشگری، ورزش، کامپیوتر و فناوری اطلاعات با دانشگاههای کرواسی ارتباط علمی داشته باشد . 
 سرپرست دانشجویان بین‌المللی دانشگاه یزد نیز با بیان این که  همکاری های علمی و آموزشی با کشورهای شبه قاره هند از جمله هندوستان و کرواسی از اولویت های دانشگاه یزد است، عنوان کرد: در حال حاضر 45 دانشجوی غیر ایرانی در دوره کارشناسی، 140  دانشجو در دوره کارشناسی ارشد و 18 نفر در دوره دکترا مشغول به تحصیل هستند که برای این دانشجویان به مدت 6 ماه دوره آموزشی زبان فارسی برگزار می شود.  
دکتر محمد فرشی با اشاره به اینکه شبکه خوبی برای جذب دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه یزد ایجاد شده است، استقبال دانشجویان از این دانشگاه را مناسب توصیف و اظهار امیدواری کرد: در آینده بتوانیم دانشجویانی از کشور کرواسی در دانشگاه یزد داشته باشیم.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.