شناسه : 157655021


معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد از ممنوعیت استفاده از کاغذ در اکثر امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه خبر داد.

دکتر محمد تقی صادقی در این خصوص گفت: در راستای تحقق اهداف مدیریت سبز در دانشگاه ها، حذف نسخه چاپی پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا در دستور کار قرار گرفت. این موضوع در جلسه هیات رئیسه دانشگاه نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد از شهریور ماه امسال و همزمان با شروع زمان دفاع از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، پایان نامه ها صرفا به صورت الکترونیک در اختیار استاد راهنما و مشاور قرار بگیرد.

دکتر صادقی افزود: دغدغه ای که وجود داشت در روند داوری پایان نامه هاست که تاکید شد حتی در فرایند داوری نیز از نسخه الکترونیک پایان نامه استفاده شود. به طور کلی جهت فراغت از تحصیل دانشجویان، صرفا نسخه الکترونیک گزارش پروژه و پایان نامه به استاد راهنما و مشاور و کتابخانه مرکزی دانشگاه تحویل داده می شود.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تصریح کرد: در کنار بحث پایان نامه ها، مسئله گزارش های علمی و حل تمرین دروس نیز مد نظر است که تاکید شده از نسخه الکترونیک استفاده شود. در همین زمینه سامانه سامیاد در بحث آموزش الکترونیک به خصوص در پردیس های فنی مهندسی و علوم پایه مورد استفاده قرار می گیرد. از برنامه های معاونت آموزشی توسعه استفاده از این سامانه در سایر دانشکده ها و گروه هاست.

دکتر صادقی در خصوص دسترسی به نسخه الکترونیک پایان نامه ها گفت: دسترسی به متن پایان نامه ها از طریق سامانه کتابخانه مرکزی است. البته محدودیت های دسترسی به نسخه کامل پایان نامه اعمال خواهد شد. علاوه بر این دانشجویان دانشگاه یزد موظف هستند پایان نامه های خود را در سایت ایران داک بارگزاری کنند. از طریق این سایت هم مطابق با ضوابط و قوانین می توانند به نسخه الکترونیک پایان نامه ها دسترسی داشته باشند.

دکتر صادقی در پایان تاکید کرد: همه دانشگاهیان لازم است در تحقق اهداف مدیریت سبز همکاری کنند تا هم در مصرف کاغذ صرفه جویی شود و هم با همکاری یکدیگر در راستای حفاظت از محیط زیست گام برداریم.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.