شناسه : 155957048
نماینده ولی فقیه در استان یزد:


نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه بارندگی‌های اخیر سبب غفلت ما در مدیریت مصرف آب نشود گفت: توسعه آبیاری قطره‌ای به صورت جدی در یزد پیگیری شود.

ه گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان یزد : آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در  دیدار با کارکنان شرکت آبفا که به مناسبت فرارسیدن هفته صرفه جویی برگزار شد ، ضمن تقدیر از وظایف و خدمات کارکنان این اداره که در جهت رفاه مردم تلاش می‌کنند اظهار داشت  : همه ما باید از نعمت‌های خداوند شاکر باشیم و بهره مناسبی هم از آنها ببریم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم در ارتباط با این نعمات این است که طرز بهتر استفاده کردن از آن را به مردم بیان کنیم و آموزش‌های لازم را در جامعه داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: در بحث آب هم که یکی از نعمات بسیار مهم خداوند متعال است، باید فرهنگ‌سازی و آموزش لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) نسبت به مصرف نعمات خداوند حساسیت بسیار زیادی داشتند گفت: حضرت امام خمینی(ره) در شب‌ها یک لیوان آب داشتند که وقتی نصف آن را می‌خوردند، یک دستمال کاغذی روی آن می‌انداختند تا دفعه بعد دوباره آن را مصرف کنند و آبی اسراف نشود.

امام جمعه یزد با بیان اینکه در گذشته مرسوم بود که آب شب مانده را نخورند تصریح کرد: برخی این موضوع را هنوز هم عقیده دارند در حالی که دلیل این موضوع این بود که در گذشته آب‌ها در کوزه‌هایی بود که در آن باز بود و ممکن بود حشره‌ای یا موجود دیگری وارد آن شود.

ناصری یزدی ادامه داد: امام خمینی(ره) چون منظم بودند همه کارهایشان را می‌کردند و وقت هم کم نمی‌آوردند چون همه کارهای خود را دقیقا بر سر ساعت انجام می‌دادند و هیچ وقتی از دست نمی‌رفت.

وی افزود: یکی از نکات جالب در ارتباط با صرفه جویی حضرت امام این بود که ایشان هر زمان که می‌خواستند شب‌ها از اتاقی خارج شوند، حتما لامپ آن را خاموش می‌کردند و اگر در حیاط هم می‌دیدند که کسی لامپ اتاقش را روشن گذاشته ولی در اتاق نیست تذکر می‌دادند که آن را خاموش کنند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه در مصرف هم نظم از اهمیت بسیار برخوردار است گفت: اگر ما مصرف را بر اساس آن چه نیاز است انجام دهیم و بیش از آن استفاده نکنیم قطعا هیچ زمانی مشکلی پیدا نمی‌شود.

وی با اشاره به بارندگی‌های ماه‌های اخیر گفت: به حمدالله بارندگی‌ها خوب بود ولی نکته‌ای که باید حتما به آن توجه کنیم این است که نسبت به آبیاری قطره‌ای و آبیاری نوین به دلیل بارندگی‌هایی که داشتیم غفلت نکنیم و نگوییم الان که باران آمده پس نیازی به آبیاری قطره‌ای نداریم بلکه باید با همه توان نسبت به توسعه آبیاری به صورت نوین و قطره‌ای کار کنیم.

ناصری یزدی نوع آبیاری در برخی از پارک‌ها و خیابان‌ها را نامناسب دانست و گفت: بعضی مواقع مشاهده می‌شود که برای آبیاری، آب بسیار زیادی در خیابان هدر می‌رود و این موضوع اصلا مناسب نیست؛ شهرداری باید حتما نسبت به این موضوع حساسیت ویژه‌ای داشته باشد و به کارکنان خود در این حوزه تذکر لازم را بدهد.

امام جمعه یزد افزود: یکی از مسائلی که در ارتباط با کشاورزی مطرح می‌شود این است که در یزد به دلیل کم آبی نباید اقدام به کشت کرد در حالی که این موضوع اگر محقق شود و کشت و کار در یزد نداشته باشیم، تبخیر در یزد به کمترین حد خود می‌رسد و بارندگی هم به همین میزان کاهش می‌یابد.

وی افزود: در این زمینه باید درختان و پوشش‌های گیاهی که متناسب با یزد است را بکاریم و زمینه‌ای داشته باشیم که هم کشت و کار انجام شود و هم در نوع آبیاری دقت لازم را داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: در بعضی کشت‌ها هم ما به هر صورت باید اقدام به فعالیت کنیم که از جمله این موارد بحث گندم است، ما اگر گندم نکاریم و کشور را وابسته به سایر کشورهای جهان کنیم، در هر تحریمی ما برای تامین آرد و نان با مشکل مواجه می‌شویم.

مدیرعامل شرکت آبفای یزد:

یزد یکی از استان‌های برتر کشور در مدیریت مصرف آب است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد در این مراسم با بیان این که یزد یکی از استان‌های برتر کشور در مدیریت مصرف آب است از کاهش چهار مترمکعبی مصرف ماهیانه آب توسط شهروندان یزدی خبر داد.

علی اسلامی در این دیدار با اشاره به اینکه هفته اول تیرماه به نام هفته ملی صرفه جویی در مصرف آب نام‌گذاری شده اظهار داشت: بحث مدیریت مصرف آب در جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری یزد با بیان اینکه صرفه‌جویی و عدم اسراف جزو وظایف دینی ماست اظهار داشت: خوشبختانه در یزد مردم به این مسئله توجه ویژه و کافی دارند.

وی ادامه داد: در سال 85 و 86 آمار و ارقام مبین این است که هر خانواده به طور متوسط ماهانه 18 متر مکعب آب مصرف داشتند ولی این عدد در سال 97 به حدود 14 متر مکعب رسیده و این مصرف در طول یک دهه، 4 متر مکعب کاهش یافته است.

اسلامی تصریح کرد: با توجه به شرایط استان یزد که در حدود 4 تا 5 ماه گرمای بالایی داریم، مصرف خوبی به حساب می‌آید و یزد یکی از بهترین‌ها در کشور است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد افزود: سال گذشته ما در وضعیت بسیار بسیار بحرانی قرار داشتیم و مردم با توصیه‌هایی که از جانب امام جمعه و مسئولان فرهنگی صورت گرفت، تحمل کردند و فصل گرم را بدون اینکه مشکلی به وجود آید گذراندیم.

وی ادامه داد: خدا را شکر امسال وضعیت بارش‌ها خوب بوده و آبی که امسال در شبکه‌های شهر جاری است، هم از لحاظ کیفیت و هم به لحاظ کمیت با سال گذشته قابل مقایسه نیست.

اسلامی با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر سبب شد که نیاز به برداشت آب کاهش یابد ، خاطرنشان کرد: هیچ یک از منابع آبی سطح شهر را امسال استفاده نکردیم و انشاالله وضعیت آب به گونه‌ای باشد که از آن تا پایان سال هم استفاده نکنیم


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.