شناسه : 157875031
بی توجهی به بحث ذبح شرعی و بهداشتی موجب بروز بیماری های مشترک می شود:


به منظور پیشگیری از انتشار بیماری و ایجاد مخاطره برای بهداشت عمومی، از ذبح دام در سطح شهر و جلوی هیئت های عزاداری اجتناب نموده و کشتار دام را در کشتارگاه و تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی انجام دهید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد : محمدرضا متوسل الحسینی؛ معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت: بی توجهی به اصول بهداشتی ذبح دام و انجام قربانی در جلوی هیئت های عزاداری، علاوه بر انتقال آلودگی از طریق کفش و سایر وسایل به مجالس عزاداری ، منجر به افزایش احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری تب کریمه کنگو از طریق گوشت پیش سرد نشده می شود.

وی با تأکید بر اهمیت حفظ بهداشت عمومی جامعه سلامت شهروندان اظهار داشت: یکی از نکات مورد توجه در  پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام، توجه شهروندان به اصول بهداشتی ذبح و اجرایی نمودن سنت قربانی از طریق کشتارگاه می باشد تا با نظارت های صورت گرفته در این اماکن و پیش سرد گذاری لاشه ها قبل از مصرف، سلامت گوشت مورد استفاده در پخت نذری تضمین گردد.

نامبرده در ادامه افزود: با توجه به آنکه در پاره ای از موارد  ذبح دام خارج از کشتارگاه و بدون نظارت ناظرین دامپزشکی صورت می گیرد؛ پیش سرد گذاری  در دمای 0 تا 4 درجه به مدت 24 ساعت و همچنین خرد کردن گوشت با دستکش برای پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک ضروری می باشد.

متوسل الحسینی در پایان افزود : مردم برای ذبح دام می توانند از شبکه های دامپزشکی استان کمک گرفته و یا راهنمایی لازم را در این خصوص از طریق سامانه 1512 دریافت نمایند.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.