شناسه : 62541063


معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور امشب در جمع قضات استان یزد حضور یافت. به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، معصومه ابتکار امشب در نشست با قضات استان یزد، با اشاره به اینکه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص محیط زیست فصل جدیدی در راستای حمایت از محیط زیست برای تمام مسئولان و دست‌اندرکاران سازمان حفاظت از محیط زیست کشور باز کرده است، اظهار داشت: بحث جرم‌انگاری تخریب محیط زیست از جمله ضروری‌ترین مسائل مرتبط با حفاظت محیط زیست محسوب می‌شود. ابتکار وجود بازار مناسب خرید و فروش و معاملات گونه‌های مختلف جانوری در خارج از مرزهای ایران را از جمله مهمترین عوامل قاچاق در این حوزه دانست و بیان کرد: همبستگی و هم‌افزایی دستگاه قضایی و سازمان محیط زیست استان‌ها نقش مهمی در جلوگیری از توسعه و ارتقای شکار گونه‌های کم‌یاب و نادر جانوری ایفا می‌کند. رئیس سازمان محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی یک کارگروه محیط زیست در دستگاه قضایی اظهار داشت: این کارگروه بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام و با توجه به رویکرد جدی نظام نسبت به مباحث زیست محیطی ایجاد شد که امیدواریم مقدمه ای بر کاهش مشکلات در حوزه محیط زیست کشور باشد. وی ضمن قدردانی از رئیس دستگاه قضا و قضات دادگستری عنوان کرد: با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام، هر کدام از ما مسئولیت سنگین‌تری نسبت به حفاظت از محیط زیست داریم. ابتکار همچنین با اشاره به بحث جرم‌انگاری تخریب محیط‌زیست بیان کرد: تخریب محیط‌زیست باید به جرگه جرم‌های دارای مجازات بپیوندد و لازم است با توجه به اینکه این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته، هر چه بیشتر در دستگاه قضا فعال شود. این مقام مسئول در پایان  گفت انشاالله بتوانیم همکاری و هماهنگی را بین قوه مجریه و قضائیه در حوزه محیط زیست داشته باشیم و شاهد کاهش تخلفات در عرصه‌های محیط‌ز‌یستی و بهبود وضعیت و ارتقا شاخص‌های محیط‌زیستی باشیم.  در ادامه نشست تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: قوانین موجود در زمینه محیط زیست باید جامع، کامل و مانع باشد که قوانین ما بازدارنده نیست. وی عنوان کرد: در حال حاضر 80 درصد از ذخائر استراتژیک کشور را استفاده کرده‌ایم و اگر استفاده بهینه از این ذخائر داشتیم، اکنون در وضعیت بحران به ویژه در زمینه آب قرار نمی‌گرفتیم و به نظر می‌رسد باید قوانین به نحوی باشد که تنها اجازه 50 درصد استفاده از این ذخائر را داشتیم رئیس کل دادگستری استان یزد نیز در این نشست خاطرنشان کرد: توجه ویژه به پیشگیری از مسائلی است که دستگاه قضائی به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهد زیرا وقتی جرم واقع شد، بحث مقابله پیش می‌آید اما پیشگیری اثر بیشتری دارد و تمامی این موارد در حوزه‌های زیست‌محیطی نیز مصداق دارد. حبیبی تأکید کرد: اگر در سطح کلان کشور، یک کمیته پیشگیری از وقوع جرائم زیست‌محیطی تشکیل شود و به استان‌ها تسری پیدا کند، برای راه‌های پیشگیرانه موفقیت بیشتری حاصل خواهد شد. وی افزود: مرجع قضایی در بسیاری از موارد از مخاطرات زیست‌محیطی آگاه است و به محیط‌زیست اجازه داده به صورت جدی با این مخاطرات برخورد کند و در مواردی حتی اقدام به تعطیلی موقت واحدهای تولیدی شده است.

معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور امشب در جمع قضات استان یزد حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، معصومه ابتکار امشب در نشست با قضات استان یزد، با اشاره به اینکه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص محیط زیست فصل جدیدی در راستای حمایت از محیط زیست برای تمام مسئولان و دست‌اندرکاران سازمان حفاظت از محیط زیست کشور باز کرده است، اظهار داشت: بحث جرم‌انگاری تخریب محیط زیست از جمله ضروری‌ترین مسائل مرتبط با حفاظت محیط زیست محسوب می‌شود.

ابتکار وجود بازار مناسب خرید و فروش و معاملات گونه‌های مختلف جانوری در خارج از مرزهای ایران را از جمله مهمترین عوامل قاچاق در این حوزه دانست و بیان کرد: همبستگی و هم‌افزایی دستگاه قضایی و سازمان محیط زیست استان‌ها نقش مهمی در جلوگیری از توسعه و ارتقای شکار گونه‌های کم‌یاب و نادر جانوری ایفا می‌کند.

رئیس سازمان محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی یک کارگروه محیط زیست در دستگاه قضایی اظهار داشت: این کارگروه بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام و با توجه به رویکرد جدی نظام نسبت به مباحث زیست محیطی ایجاد شد که امیدواریم مقدمه ای بر کاهش مشکلات در حوزه محیط زیست کشور باشد.

وی ضمن قدردانی از رئیس دستگاه قضا و قضات دادگستری عنوان کرد: با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام، هر کدام از ما مسئولیت سنگین‌تری نسبت به حفاظت از محیط زیست داریم.

ابتکار همچنین با اشاره به بحث جرم‌انگاری تخریب محیط‌زیست بیان کرد: تخریب محیط‌زیست باید به جرگه جرم‌های دارای مجازات بپیوندد و لازم است با توجه به اینکه این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته، هر چه بیشتر در دستگاه قضا فعال شود.

این مقام مسئول در پایان  گفت انشاالله بتوانیم همکاری و هماهنگی را بین قوه مجریه و قضائیه در حوزه محیط زیست داشته باشیم و شاهد کاهش تخلفات در عرصه‌های محیط‌ز‌یستی و بهبود وضعیت و ارتقا شاخص‌های محیط‌زیستی باشیم.

 در ادامه نشست تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: قوانین موجود در زمینه محیط زیست باید جامع، کامل و مانع باشد که قوانین ما بازدارنده نیست.

وی عنوان کرد: در حال حاضر 80 درصد از ذخائر استراتژیک کشور را استفاده کرده‌ایم و اگر استفاده بهینه از این ذخائر داشتیم، اکنون در وضعیت بحران به ویژه در زمینه آب قرار نمی‌گرفتیم و به نظر می‌رسد باید قوانین به نحوی باشد که تنها اجازه 50 درصد استفاده از این ذخائر را داشتیم

رئیس کل دادگستری استان یزد نیز در این نشست خاطرنشان کرد: توجه ویژه به پیشگیری از مسائلی است که دستگاه قضائی به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهد زیرا وقتی جرم واقع شد، بحث مقابله پیش می‌آید اما پیشگیری اثر بیشتری دارد و تمامی این موارد در حوزه‌های زیست‌محیطی نیز مصداق دارد.

حبیبی تأکید کرد: اگر در سطح کلان کشور، یک کمیته پیشگیری از وقوع جرائم زیست‌محیطی تشکیل شود و به استان‌ها تسری پیدا کند، برای راه‌های پیشگیرانه موفقیت بیشتری حاصل خواهد شد.

وی افزود: مرجع قضایی در بسیاری از موارد از مخاطرات زیست‌محیطی آگاه است و به محیط‌زیست اجازه داده به صورت جدی با این مخاطرات برخورد کند و در مواردی حتی اقدام به تعطیلی موقت واحدهای تولیدی شده است.


آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.